Możliwe cykle nawilżania adiabatycznego przedstawiono na poniższym wykresie, przy założeniu parametrów startowych -3oC/80% w celu osiągnięcia parametrów powietrza nawiewanego 22oC/50%. Wykres obrazuje dwie możliwe drogi : A-B-C-D lub A-E-D.
Oba przypadki kończą się tym samym poziomem nawilżenia i temperatury 22oC/50%, idąc od 2,5g/kg do 8g/kg, ale drogi i wymagane efektywności nawilżaczy adiabatycznych są różne. Linia BC pokrywa niemal w całości dopuszczalne nawilżanie adiabatyczne natomiast linia ED pokrywa je częściowo, dlatego do oceny procesu wprowadziliśmy współczynnik efektywności nawilżania, który jest relacją między rezultatem oczekiwanym a maksymalnym dopuszczalnym (możliwym) do osiągnięcia w naszym nawilżaczu.
Różnica pomiędzy temperaturami końca i początku procesu nawilżania TB-TC w stosunku do różnicy początkowej temperatury procesu (temp. termometru suchego) i odpowiadającej jej temperatury termometru mokrego TB-TBtm pokazuje nam efektywność nawilżania w nawilżaczu Dan-Poltherm. Sprawności opisanych procesów kształtują się jak niżej:
Linia BC 28-14oC/28-12,5=90%
Linia E-D: 36-22/36-15,5=68,3%