Przewodnik osuszania

Basenowe osuszacze powietrza

Funkcje:

 • Osuszanie prywatnych basenów kąpielowych
 • Osuszanie mniejszych basenów publicznych
 • Osuszanie stref SPA
 • Osuszanie gabinetów odnowy biologicznej
 • Osuszanie obiektów  rekreacyjnych z obecnością wody (jacuzii, hydromasaże)
 • Osuszanie natrysków, łazienek

Zalety:

 • Bardzo cicha praca osuszaczy w czasie pracy
 • Wysoka odporność korozyjna na agresywne warunki basenowe
 • Najwyższa sprawność energetyczna urządzeń na rynku potwierdzona badaniami i atestami
 • Bardzo niskie zużycie energii elektrycznej w porównaniu z konkurencją
 • Sterownik z wyświetlaczem w standardzie urządzeń Silver i Metal (bez dopłat)
 • Szeroka gama opcji: sterownik bezprzewodowy, wyświetlacz świetlny poziomu wilgotności
 • Szeroka gama urządzeń naściennych, zaściennych i kanałowych
 • Kilkadziesiąt wersji urządzeń w typoszeregu
 • Kilka wariantów obudowy : stal nierdzewna, stal malowana proszkowo, tworzywo sztuczne

Osuszacze naścienne – zasada działania

Osuszacze naścienne to urządzenia przeznaczone do montażu bezpośrednio na hali basenowej i w pomieszczeniach, które należy osuszyć.

Osuszacze zaścienne – zasada działania

Osuszacze zaścienne to urządzenia przeznaczone do montażu za ścianą, w pomieszczeniu bezpośrednio sąsiadującym z basenem. Jedynym widocznym elementem w hali basenu są kratki powietrza. Osuszacz montowany za ścianą należy wyposażyć w kanały i kratki powietrza , które są jedynym elementem widocznym w hali basenowej. Zaletą osuszacza za ściennego jest fakt iż jednostkę można stosować wszędzie tam gdzie podniesione są wymogi bezpieczeństwa przed porażeniem np. w obiektach publicznych, bowiem w przestrzeni basenu, spa nie ma zainstalowanego urządzenia elektrycznego. Energia elektryczna zużyta do napędu pompy ciepła osuszacza powraca w postaci ogrzanego powietrza którego temperatura po przejściu przez osuszacz wzrasta o około 5oC w stosunku do wejściowej. Opcjonalnie urządzenie można wyposażyć w dodatkową nagrzewnicę wodną, dzięki czemu można dodatkowo ogrzewać obsługiwaną przestrzeń. Zarówno osuszacze naścienne jak i zaścienne charakteryzują się bardzo niskim poziomem hałasu w trakcie pracy i są w pełni zautomatyzowane i sterowane za pomocą wbudowanego sterownika i higrostatu. Zdejmowany panel obudowy umożliwia łatwe i szybkie czyszczenie urządzenia. Typoszereg urządzeń otwiera szeroką gamę opcji instalacyjnych i wyposażenia w tym zewnętrzny bezprzewodowy higrostat / termostat czy sygnalizację świetlną poziomu wilgotności.

Osuszacze kanałowe – zasada działania

Dan-Poltherm posiada w ofercie basenowe osuszacze kanałowe o przepływie pionowym oraz poziomym zależnie od możliwości instalacyjnych. Urządzenia są przeznaczone do pracy na większych powierzchniowo basenach kąpielowych i mogą być instalowane w pomieszczeniach technicznych z dala od hali basenowej. Osuszacze kanałowe o przepływie poziomym współpracują z okrągłą siecią kanałów np. typu Spiro. Jednostki opcjonalnie można wyposażyć w dodatkową zewnętrzną (kanałową) nagrzewnicę powietrza.

Instalacja osuszacza w pomieszczeniu technicznym umożliwia dostosowanie wlotu i wylotu powietrza do żądanych ustawień. Elementy urządzenia w tym tablica sterownicza są łatwe do przestawienia aby umożliwić prawo-lewo skrętny dostęp serwisowy do urządzenia w zależności od kierunku otwarcia drzwi lub usytuowania ścian. Osuszacze kanałowe o przepływie pionowym współpracują z prostokątną siecią kanałów. Jednostki opcjonalnie można wyposażyć w dodatkową wewnętrzną nagrzewnicę powietrza. Urządzenia kanałowe zostały zaprojektowane tak, by łatwo przystosować je do szerokiej gamy wariantów instalacyjnych. Dostępne są w różnych opcjach, między innymi z dostarczeniem dodatkowego ciepła powietrzu nawiewanemu z nagrzewnicy wodnej montowanej w kanale nawiewnym ( DPD) lub w urządzeniu (DRY) . Kolejna opcja to możliwość zmieszania z powietrzem obiegowym powietrza świeżego np. w ilości 10% doprowadzonego kanałowo do odpowiedniego przyłącza w urządzeniu. Osuszacze kanałowe DPD o przepływie powietrza poziomym posiadają dodatkową możliwość nawiewu od szczytu (z góry) urządzenia zamiast jednej ze ścian bocznych. Wynika to z dobrze to z dobrze przemyślanej filozofii Dan-Poltherm że w urządzenia są odpowiednie dla wielu konfiguracji montażowych w pomieszczeniach technicznych, niezależnie od ich wielkości. Urządzenia prawie nie wymagają konserwacji poza prostym czyszczeniem od czasu do czasu filtra po otwarciu drzwiczek inspekcyjnych. Dokładniejsze czyszczenie wnętrza umożliwi łatwe zdjęcie pokrywy przedniej obudowy. Urządzenie DPD mogą być dodatkowo wyposażone w wbudowany skraplacz chłodzony wodą, umożliwiający wykorzystanie nadmiaru ciepła do ogrzewania wody basenowej.

Cyrkulacja powietrza w hali basenowej jest bardzo istotna w procesie osuszania. Osuszone i podgrzane powietrze z pomieszczeń technicznych może być rozprowadzone kanałowo i nawiewane szynami szczelinowymi wzdłuż okien i przegród budowlanych. Pełen typoszereg osuszaczy Dan-Poltherm / Microwell jest przeznaczony dla basenów kąpielowych o powierzchni do około 120 m2 , a przy spełnieniu pewnych warunków nawet większych. Wybór odpowiedniego osuszacza dla konkretnej hali basenowej powinien być za każdym razem rozpatrywany indywidualnie pod kątem wielu czynników, przy czym powierzchnia lustra wody jest tylko jednym z nich. Istotne znaczenie z punktu widzenia poziomu osuszania odgrywa również temperatura powietrza i temperatura wody basenowej, charakter użytkowania basenu oraz stosowanie rolet przykrywających lustro wody.

ZAŚCIENNE BASENOWE OSUSZACZE POWIETRZA

Osuszacze powietrza serii TTW przeznaczone są do montażu na ścianie przylegającej bezpośrednio do obsługiwanej przestrzeni basenu. Typoszereg składa się z 5 wielkości w zakresie osuszania od 36 do 120 l/24h. Zaścienny bsenowy osuszacz powietrza charakteryzuje się bardzo niskim poziomem hałasu w trakcie pracy, jest w pełni zautomatyzowany i sterowany za pomocą wbudowanego higrostatu. Zdejmowany Panel przedni obudowy umożliwia łatwe i szybkie czyszczenie urządzenia

Jednostki TTW Plastik 300/400/500 mają obudowę z tworzy sztucznego natomiast jednostki TTW Metal  800/1200 mają obudowę metalową malowaną proszkowo. Wszystkie jednostki muszą być połączone kanałami powietrza przez ścianę oddzielającą maszynownię od basenu gdzie widoczne są jedynie kratki powietrza.

flaga_cent-kolor_81Pomorskie_w_Unii_kolor_81Logotyp_RPO_WP_81

Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.