Kina, teatry, muzea, sale koncertowe

Wymienniki obrotowe central DPR oferują wysoki stopień odzysku ciepła i chłodu latem a dzięki higroskopijnej powierzchni w maksymalnym stopniu również odzyskają wilgoć tak pożądaną zimą dla zachowania pełnego komfortu przebywającym w pomieszczeniach ludziom. Wyższe wymagania odnośnie poziomu wilgoci w pomieszczeniach można zapewnić stosując parowy lub adiabatyczny nawilżacz powietrza.
Głównym zadaniem central klimatyzacyjnych obiektów audytoryjnych w tym kinowych, jest zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego powietrza przebywającym w budynku osobom. Urządzenia stanowią główne źródło chłodu i ciepła dla obsługiwanych pomieszczeń.
Użytkownicy dowolnie sterują klimatem w obsługiwanej przestrzeni dzięki niezależnym sterownikom w pomieszczeniach lub poprzez zintegrowany system BMS budynku np. DP ViewNet firmy Dan-Poltherm, z możliwością zdalnej wizualizacji przy użyciu dowolnego urządzenia mobilnego czy komputera z przeglądarką internetową Centrale klimatyzacyjne mogą dostarczać powietrze ze stałym bądź zmiennym wydatkiem powietrza.
Istotnym elementem w systemie klimatyzacyjnym np. sal kinowych jest odpowiednie zaprojektowanie systemu dystrybucji powietrza w pomieszczeniach tak aby zapewnić komfort temperaturowy przebywających w nich ludzi. Nawiewniki oraz pozostałe elementy dystrybucji powietrza belgijskiej firmy GRADA zapewniają pełen komfort temperaturowy i akustyczny. Pełna gama produktów w ofercie Dan-Poltherm daje możliwość zaprojektowania nowoczesnych pomieszczeń a Jakość produktów firmy GRADA została potwierdzona w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci w nowoczesnych i reprezentacyjnych budynkach całej Europy.

Centrale DP to gotowe zespoły z zabudowaną kompletną automatyką. Praca centrali w oparciu o testowane fabrycznie autorskie oprogramowanie, zapewnia optymalną pod kątem energooszczędności pracę urządzenia. Urządzenia po podłączeniu kanałów oraz zasilania elektrycznego są gotowe do pracy i nie wymagają kosztownych prac przyłączeniowych do zewnętrznych mediów grzewczych i chłodniczych, redukując moc kotłowni i agregatów zainstalowanych w budynku.

Zwrócić należy uwagę na fakt iż centrale z pompą ciepła nie wymagają zwiększonego przyłącza elektrycznego, które wynika wprost z warunku chłodniczego w trybie pracy latem. Dodatkową zaletą zintegrowanej automatyki (rozdzielnica elektryczna wewnątrz urządzenia) jest redukcja długości przewodów elektrycznych i tras kablowych na potrzeby zasilania oraz konieczności wydzielenia miejsca w budynku na zewnętrzne rozdzielnice.

Centrale DPR wyposażone są standardowo w wysokosprawny higroskopijny wymiennik obrotowy o płynnej regulacji obrotów produkowane przez Klingenburg lub Heatex – producentów posiadających Certyfikat Eurovent: www.eurovent-certification.com.

Pompa ciepła central DP odznacza się bardzo wysoką sprawnością. Współczynnik efektywności energetycznej (COP) w cyklu grzania jest zbliżony do 6 a w trybie chłodzenia EER osiąga wartość zbliżoną do 4,5. W praktyce oznacza to, że z 1 kW pobieranej mocy elektrycznej uzyskuje się około 6 kW mocy cieplnej oraz 4,5 kW mocy chłodniczej. Wykorzystanie wymiennika obrotowego w wykonaniu higroskopijnym o dużej sprawności odzysku ciepła istotnie wpływa na redukcję mocy cieplnej pobieranej przez nagrzewnicę (okres skrajnej zimy), a także redukcję mocy elektrycznej pobieranej przez sprężarki pompy ciepła.
Obiekty typu kinowego charakteryzują się bardzo dużymi zyskami ciepła generowanymi przez ludzi przez co nawet w okresach ostrej zimy pomieszczenia należy chłodzić a w okresach nie użytkowania sali/audytorium istnieje możliwość ograniczenia ilości świeżego powietrza dzięki integracji automatyki urządzeń np. z systemem kasowym.

DPR – zalety central z pompą ciepła dla obiektów biurowych i apartamentów

  • Wysoka efektywność energetyczna urządzenia (pompa ciepła: COP ≈ 6, EER ≈ 4,5
  • Wysoka sprawność temperaturowa wymiennika obrotowego połączona z możliwością odzysku wilgoci z powietrza wywiewanego (wykonanie higroskopijne),
  • Wentylacja, ogrzewanie, chłodzenie – wszystko w jednym kompaktowym zespole,
  • Ograniczone wykorzystanie urządzeń pomocniczych (kocioł) znacznie upraszcza prace instalacyjne, serwisowe i zmniejsza ryzyko awarii całego systemu,
  • Wysoce zaawansowany system sterowania, rozdzielnice sterujące zainstalowane w centrali eliminują kosztowne trasy kablowe, połączenia elektryczne wykonane i przetestowane na hali produkcyjnej.
  • Oszczędność miejsca ze względu na kompaktowe rozwiązanie,
  • Modułowa budowa zapewniająca łatwy i szybki montaż, brak kosztownego rozruchu,
  • Plug&Play – wystarczy podłączyć zasilanie i urządzenie gotowe do pracy.

Centrala DPR Basic z zabudowanym agregatem chłodniczym (rysunek z prawej) nie wymaga podłączenia do systemu wody lodowej czy agregatu skraplającego. Jednostka jest niezależna od zewnętrznych źródeł chłodu. Funkcję grzewczą pełni nagrzewnica wodna, elektryczna bądź gazowa. Centrala bez recyrkulacji, przeznaczona do stuprocentowej wymiany powietrza w obiekcie, wyposażona w wentylatory EC.

INNOWACYJNE TECHNOLOGIE

System DP ViewNet umożliwia zdalną obsługę urządzeń przez serwis Dan-Poltherm, polegający na codziennej kontroli poprawności pracy urządzeń oraz niezwłoczną reakcję serwisową w przypadku pojawienia się awarii. Użytkownik zyskuje możliwość sterownia budynkiem za pomocą urządzeń mobilnych lub stacjonarnych przy pomocy przeglądarki internetowej.

 

 

Centrale DP Comfort i DP Basic to gotowe zespoły z zabudowaną kompletną automatyką. Praca centrali w oparciu o testowane fabrycznie autorskie oprogramowanie, zapewnia optymalną pod kątem energooszczędności pracę urządzenia. Urządzenia po podłączeniu zasilania są gotowe do pracy i nie wymagają kosztownych prac przyłączeniowych do zewnętrznych mediów grzewczych i chłodniczych (oprócz DPR Basic), redukując moc kotłowni i agregatów zainstalowanych w budynku.

Centrale DP Comfort i DP Basic można opcjonalnie wyposażyć w by-pass wymienników chłodniczych zmniejszający opór przepływu powietrza wewnątrz jednostki zawsze wtedy, gdy agregat chłodniczy nie pracuje. W okresach przejściowych wiosna-jesień, latem w okresach nocnych, jak również w każdym momencie, gdy sprężarki nie pracują, rozwiązanie to zapewnia znaczący spadek oporów przepływu przez chłodnicę.

Pompy ciepła oraz agregaty chłodnicze central DP wyposażone są w sprężarki typu „scroll” z możliwością płynnej regulacji mocy w zakresie 0-100%. Skokowa regulacja w pompach ciepła typu on-of realizowana jest poprzez agregaty wielosprężarkowe. Oba rozwiązania zapewniają dokładne dopasowanie mocy chłodniczej/grzewczej do bieżącego zapotrzebowania i oczekiwanego poziomu dokładności regulacji. Wysokosprawne, przeplatane, wieloobwodowe wymienniki chłodnicze pompy ciepła to jedyny produkt tego typu na rynku a rozwiązanie to zostało uznane przez Unię Europejską, która przyznała firmie Dan-Poltherm dofinansowanie na rozwój tak innowacyjnego produktu.

Doskonałe dopasowanie wydatku powietrza i sprężu do zmiennej charakterystyki sieci oraz trybu pracy urządzenia jest standardowo realizowane przez wentylatory EC lub Plug z falownikiem. Niezależnie od stopnia zabrudzenia filtrów centrale DP Comfort i DP Basic dopasują wydatek powietrza do oczekiwanych wartości. Kontrola wydatku powietrza i prędkości obrotowej wentylatorów odbywa się dzięki zintegrowanej w urządzeniu elektronice.

Obudowa central DP posiada osłony inspekcyjne i drzwiczki łatwo otwieralne z zawiasami i klamkami, co umożliwia szybki dostęp do urządzeń w trakcie konserwacji lub przeglądu. Izolacja cieplna nowoczesnego poszycia jest w przybliżeniu o połowę lepsza pod względem izolacyjności, niż tradycyjny materiał – wełna mineralna.

flaga_cent-kolor_81Pomorskie_w_Unii_kolor_81Logotyp_RPO_WP_81

Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.